Díky/kvůli

Pavel Baránek

V každém jazyce jsou určité jevy, na které mohou být někteří jeho uživatelé více či méně citliví – může se jednat cokoliv od výslovnosti až po slova a celé fráze. Jedním z jevů, který obzvlášť v době pandemie Covid-19 dráždil nás, je záměna předložek díkykvůli. Připomeňme proto základní pravidla jejich použití.

Záměna spočívá v užití jedné z nich v nepatřičném kontextu. Předložku díky můžeme využívat v pozitivních konotacích: Díky péči záchranářů se podařilo seniora zachránit. Průběh nemoci byl hladký díky včasnému zásahu lékařů. Slovo kvůli je vhodné používat v souvislostech negativních: Kvůli zavírání restaurací přijde mnoho lidí o práci. Přišli o všechno kvůli krizi.

Vždy pochopitelně záleží na kontextu a citlivosti jazykových uživatelů, v mluvené řeči zřejmě promineme prohřešek typu přišel jsem díky tomu pozdě. Stejně tak nejspíš přejdeme užití jednoho či druhého slova v neutrálním nebo ne příliš vážném kontextu, na druhé straně formulace typu zemřel díky nákaze koronavirem už jsou mnohem závažnějším prohřeškem. Podobné chyby by se stávat neměly, obzvlášť v psané žurnalistice. Bohužel, opak je pravdou, proto apelujeme: rozlišujte tyto předložky, aby se titulky typu Ekonomická krize přijde díky koronaviru rychleji (…anebo morbidnější) nestaly na zpravodajských serverech normou.

Jak záměnu vnímáte vy?